Jak prać koszulki z nadrukiem

Jak prać koszulki z nadrukiem?

Koszulki z nadrukiem to popularny element garderoby, po który z chęcią sięgają zarówno kobiety, jak i mężczyźni w różnym wieku. Niezależnie od metody nanoszenia grafiki na materiał, zwykle jest ona delikatna i łatwo ulega zniszczeniu, dlatego w trakcie pielęgnacji należy się kierować określonymi wskazówkami. Zastanawiasz się, w jaki sposób prać koszulki z nadrukiem, by jak najdłużej cieszyć się ich doskonałym wyglądem i jakością? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Koszulki z nadrukiem – jak prać?

Koszulki z nadrukiem należy prać wyłącznie na lewej stronie, w ten sposób zmniejszy się ryzyko uszkodzenia grafiki (nie powstaną nieestetyczne pęknięcia, przetarcia i odbarwienia). Nie zaleca się również stosowania silnych środków piorących i wybielaczy, ponieważ mogą one wpływać niekorzystnie na trwałość nadruku. Zamiast tego warto użyć specjalnego detergentu, który pozwoli jak najdłużej zachować kolor koszulki i samej grafiki.

Bardzo często popełnianym błędem jest wrzucanie do pralki białych koszulek z kolorowymi lub czarnymi ubraniami. Aby materiał nie zabarwił się na inny kolor, warto prać odzież w podobnej kolorystyce.

W przypadku prania koszulek z nadrukiem jedną z najważniejszych kwestii jest ustawienie odpowiedniej temperatury. Zbyt wysoka może bowiem trwale uszkodzić grafikę. Takich informacji należy szukać na metce. Znajdziesz tam nie tylko logo producenta czy rozmiar koszulki, lecz także skład materiału i niezbędne dane dotyczące prania i prasowania (jaką temperaturę ustawić, czy prać ręcznie, w jaki sposób najlepiej prasować daną rzecz). Kierując się tymi wskazówkami, koszulki z nadrukiem nie ulegną zniszczeniu.

Co jednak w sytuacji, gdy rzecz nie ma metki? W takim wypadku, powinno się zwrócić szczególną uwagę na metodę, w jakiej wykonano nadruk, dzięki temu ubranie wytrzyma wielokrotne pranie. W zależności od techniki druku, różnić się będzie temperatura prania czy wirowanie.

  • - Druk cyfrowy – zalecana temperatura to 30°C.

  • - Sitodruk – koszulkę należy prać w 30-50°C. Wirowanie powinno się ustawić na prędkość 800 obrotów na minutę.

  • - Sublimacja – 40°C i około 600 obrotów na minutę.

Jak suszyć koszulki z nadrukiem?

Kolejnym ważnym krokiem pielęgnacji koszulek z nadrukiem jest suszenie. Jeżeli zależy ci na tym, aby grafika nie została naruszona:

  • - nie susz ubrania w suszarce bębnowej,

  • - nie rozwieszaj koszulki na rozgrzanym kaloryferze, ponieważ może to spowodować pęknięcia nadruku,

  • - zrezygnuj z suszenia na słońcu – intensywne promieniowanie sprawia, że materiał blaknie.

Koszulki z nadrukiem powinny schnąć naturalnie, rozłożone płasko lub umieszczone na rozkładanej suszarce.

Jak prasować koszulki z nadrukiem?

Kolejnym istotnym etapem pielęgnacji koszulek z nadrukiem, jest proces prasowania ubrań. Unikaj rozgrzanego żelazka, które może uszkodzić grafikę, prasując wyłącznie na niskich ustawieniach temperatury. Pamiętaj również o przewróceniu koszulki na lewą stronę. Nadruk prasuj jedynie przez cienką szmatkę, która ochroni go przed zniszczeniem.

Doskonałą alternatywą dla żelazka jest parownica do ubrań. Rozgrzana para wodna świetnie rozprostuje wszystkie zagniecenia powstałe na tkaninie, jednocześnie nie naruszając delikatnej grafiki.