Jak wybrać gramaturę koszulek

Jak wybrać gramaturę koszulek?

Koszulka z ciekawą grafiką, zdjęciem czy napisem to świetne dopełnienie każdej stylizacji, doskonały sposób podkreślenia swojego indywidualizmu bądź idealny prezent dla bliskiej osoby. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zakup niebanalnych ubrań. Na rynku można znaleźć mnóstwo oryginalnych wzorów, w wielu wersjach kolorystycznych, wykonanych z różnych materiałów. Kupując koszulkę, warto zwrócić uwagę nie tylko na skład tkaniny, lecz także gramaturę. Dlaczego to takie ważne? Jaką gramaturę koszulek wybrać?

Gramatura – co to takiego?

Gramatura to nic innego jak waga jednego metra kwadratowego konkretnego materiału podana w gramach. Przy czym należy wziąć pod uwagę również kolor zabarwienia tkaniny, który ma znaczący wpływ na ostateczną ciężkość ubrania. Im więcej zastosowanego pigmentu do zafarbowania koszulki, a więc jest ona ciemniejsza, tym będzie mieć większą masę.

Mimo powszechnego przekonania, że trwałość koszulki jest zależna przede wszystkim od gramatury, nie determinuje ona jej jakości, chociaż ma na to duży wpływ. Może się zdarzyć, że ubranie o gramaturze np. 140 g/m2 będzie o wiele lepsze gatunkowo niż to o gramaturze np. 200 g/m2.

Co ma wpływ na jakość koszulki?

Na jakość ubrań ma wpływ wiele czynników. Pierwszym z nich jest rodzaj materiału użyty do produkcji danej rzeczy. Zdecydowanie lepszą jakością będą się wyróżniać ubrania uszyte z naturalnych włókien, takich jak bawełna, jedwab czy wełna. Doskonałym wyborem będą również produkty z wiskozy, czyli sztucznego włókna, które jest pozyskiwane w naturalny sposób. Koszulki wykonane z poliestru bądź akrylu będą odznaczać się najniższą jakością. Są mało przewiewne, nie wchłaniają wilgoci, przez co łatwo się w nich spocić.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest splot materiału. Tkaniny o dużym zagęszczeniu splotów są nieco sztywniejsze, a tym samym odporniejsze na uszkodzenia. Ubrania o mniejszym zagęszczeniu splotów są natomiast gładsze i przyjemniejsze w dotyku.

Bardzo ważnym elementem wpływającym na jakość ubrań są szwy, przeszycia oraz ich wykończenie. Nawet najlepsza gatunkowo koszulka, która będzie zszyta w niedbały sposób, nie będzie odznaczać się wysoką jakością. Podczas zakupu produktu, warto zwrócić uwagę na:

  • - podwójne przeszycia, dzięki którym ubranie będzie wytrzymałe,

  • - sposób przyszycia guzików,

  • - szwy zewnętrzne i wewnętrzne,

  • - prawidłowość podłożenia materiału,

  • - zakończenia brzegów (czy są równomierne),

  • - przeszycia na kołnierzu.

Istotne są również ściągacze. Mające w składzie elastan zachowają dłużej swój pierwotny kształt niż te wykonane w 100% z bawełny.

Ostatnim czynnikiem wpływającym na jakość koszulki jest sposób jej barwienia. Warto zwrócić uwagę na to jaką metodą naniesiono nadruk na ubranie po to, by uniknąć szybkiego wyblaknięcia materiału.

Jak wybrać gramaturę koszulek?

Gramatura koszulek jest bardzo zróżnicowana. Waha się zatem pomiędzy 140 g/m2 a 220 g/m2, przy czym gramatura damskich koszulek jest zwykle niższa o 10 g/m2. Czym zatem kierować się podczas zakupu koszulki? Jaka gramatura będzie najlepsza? Tak naprawdę wszystko zależy od tego kiedy zamierzamy nosić daną rzecz. Jeżeli potrzebujesz modelu na lato, który ma być zwiewny i o wysokiej przepuszczalności powietrza, zdecyduj się na koszulkę o niższej gramaturze. T-shirt będzie wykonany z cieńszego materiału z mniejszą gęstością splotów. Jeśli jednak zależy ci na znalezieniu bluzki, którą będzie można nosić w chłodniejsze dni, warto postawić na materiał o wyższej gramaturze. Taka koszulka pomoże utrzymać ciepło.