Jakie są najlepsze techniki nadruku na koszulkach

Jakie są najlepsze techniki nadruku na koszulkach?

W ostatnich latach koszulki z nadrukiem zyskały ogromną popularność wśród osób, które poprzez ubiór pragną wyrazić swoją indywidualność, chcą się wyróżniać lub zamierzają podzielić się ze światem swoimi przekonaniami czy upodobaniami. Na rynku można znaleźć mnóstwo modeli z ciekawą grafiką, zdjęciem bądź napisem. Niektóre sklepy oferują również możliwość samodzielnego zaprojektowania nadruku na koszulkę w darmowym kreatorze. Aby jednak jak najdłużej cieszyć się doskonałym wyglądem grafiki, warto zwrócić uwagę na metodę nanoszenia jej na odzież. Jakie są najlepsze techniki nadruku na koszulkach?

Nadruk na koszulce – najpopularniejsze techniki

Istnieje wiele różnych metod nadruku na koszulkach, które sprawdzą się w innych przypadkach. Wybór techniki znakowania ubrań powinien być podyktowany przede wszystkim rodzajem grafiki, która ma pojawić się na danej rzeczy oraz materiałem odzieży. Dzięki temu wzór będzie trwały, odporny na użytkowanie i czytelny. Najpopularniejsze techniki nadruku na koszulkach to:

1. Druk DTG

To jedna z najpopularniejszych metod znakowania odzieży, wykorzystywana na całym świecie. Druk cyfrowy polega na nanoszeniu atramentu na daną rzecz za pomocą specjalnych drukarek. W trakcie procesu atrament wsiąka w materiał, tworząc określony nadruk.

Metoda DTG to opłacalne rozwiązanie, nie tylko dla osób, które zamierzają zamówić więcej koszulek z nadrukiem np. z okazji jakiegoś wydarzenia (spotkanie klasowe, zjazd rodzinny) czy w celach sprzedażowych, lecz także dla tych, którzy chcą zamówić jeden personalizowany T-shirt, jako prezent dla bliskiej osoby lub po to, by urozmaicić własną garderobę.

Technika druku DTG wyróżnia się niebywałą trwałością, szerokim wyborem kolorów oraz doskonałym odwzorowaniem dużej ilości szczegółów z niemal fotograficzną dokładnością. Ponadto doskonale oddaje głębie barw i ich intensywność, przez co nadrukowana na materiale grafika świetnie odwzorowuje projekt wykonany w programie komputerowym.

2. Sitodruk

Aby móc nadrukować na koszulce wybrany wzór, należy przygotować specjalny szablon. W trakcie procesu nanoszenia grafiki na materiał, farba przeciskana jest przez matrycę, a następnie nanoszona na koszulkę.

Dzięki technice sitodruku możliwe jest wykonanie szczegółowych, wytrzymałych nadruków, w szerokiej gamie kolorystycznej i na różnych materiałach, zarówno w jasnych, jak i w ciemnych kolorach. Grafiki są odporne na wpływ promieniowania słonecznego i wody. Nie ulegną również uszkodzeniu w trakcie prania.

W zależności od materiału koszulki i skomplikowania danej grafiki, wykorzystuje się różne farby, np. wodne lub plastizolowe.

3. Sublimacja

To jedna z bardzo często wybieranych metod nanoszenia nadruku na odzież. Sprawdzi się doskonale w przypadku koszulek sportowych, poduszek czy torebek. Metoda ta przeznaczona jest wyłącznie do znakowania rzeczy wykonanych z poliestru, o jasnym kolorze. W trakcie druku wykorzystuje się specjalne tusze, które nakłada się na papier transferowy, a następnie przenosi się na materiał przy użyciu prasy drukarskiej.

Grafika wykonana na koszulce za pomocą sublimacji jest trwała, nie zmienia swojego wyglądu nawet po wielu praniach. Ponadto technika świetnie odwzorowuje kolory i szczegóły, dlatego nadruk wygląda realistycznie.